Fuj

20. června 2008 v 16:13 |  Výcvik info
FUJ
Nesmírně důležitý povel, který rovněž může zachránit život. Je to povel, pod kterým by si štěně mělo představit jakoukoliv nežádoucí činnost. Prostě něco, jako u lidí NE!
Může to být pojídání výkalů či jiných odpadků venku, skákání na lidi venku i doma, okusování předmětů, které tomuto účelu neslouží, nebo surové kousání vás samých, tahání ubrusu ze stolu, trhání lemovací lišty od lina, konzumace jídla ze stolu či linky apod.
Tento povel jsou štěňata schopna pochopit velice rychle, problém je spíše se 100% úspěšností. Na to, abyste byli úspěšní, potřebujete trpělivost a důslednost. Např. pokud pejsek rád venku něco pojídá, nemůžete jej venčit bez vodítka, protože pokaždé, když se pokusí něco sebrat, mu v tom můžete (pokud je na vodítku) okamžitě zabránit. Přiměřeně škubnout vodítkem a říci: "FUJ!" Na povely typu "Tohle papat nesmíš, bolelo by tě bříško!" nebo "Ty prase, cos to zase sežral?" ihned zapoměňte, pes vůbec neví, co si to mumláte, ale jasné FUJ! pochopí hned. Pokud pes i přes vaši snahu něco sezobl, snažte se mu to z tlamy vyndat (byť by to bylo sebenechutnější). Časem když řeknete FUJ!, pes bude ochoten to, co vzal do tlamy, i vyplivnout. Při nácviku tohoto povelu nedělejte vyjímky, jedině tak pes opravdu pochopí, co po něm chcete.
Je třeba si uvědomit, že pes může venku sežrat mnoho nebezpečných věcí a dokonce i jedovatých návnad, které mu mohou přivodit vážné zdravotní potíže nebo dokonce i smrt. Další případ, kdy může tento povel ochraňovat zdraví či život vašeho psa, je např. když je zvyklý stahovat věci ze stolu. Pokud pes velikosti jorkšíra stáhne ze stolu ubrus s těžší vázou a ta mu skončí na hlavě, můžete si jen gratulovat, pokud se "pouze" zranil. I doma může pes pozřít mnoho nebezpečných věcí, proto pejska tento povel určitě naučme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama