Nežádoucí nakrytí

25. června 2008 v 11:49 |  Info
Pohlavní pud je jedním z nejsilnějších reflexů v přírodě. Často, zejména u zvířat, která nejsou pod trvalým chovatelský dohledem, dochází k nežádoucímu spojení, popř. ke spojení feny s nežádoucím partnerem.
Existuje několik metod řešení, avšak každá s sebou nese určité riziko porušení zdravotního stavu, které je třeba zvážit. Nejbezpečnější a zároveň nejspolehlivější metodou přerušení nežádoucí gravidity, a zároveň jediná účinná metoda prevence vzniku nádorů mléčné žlázy a zánětu dělohy je sterilizace ( kastrace). Spočívá v úplném odnětí pohlavních žláz ( vaječníků), popř. vývodných pohlavních cest ( dělohy, děložních rohů a vejcovodů ) a připadá v úvahu u fen, od kterých již neočekáváme štěňata. Nejoptimálnější dobou pro její provedení jako preventivního zákroku je období těsně před, nebo po první říji. Sterilizace jako řešení nežádoucího nakrytí se provádí co nejdříve, a to nejpozději do 35.dne po nakrytí.
Další možností je ponechat fenu ukončit graviditu porodem a odchov hybridních štěňat. Riziko spočívá v ne vždy známé velikosti psa a tím i v možnosti těžšího průběhu porodu.
Mezi běžně používané metody patří použití hormonálních abortiv. Používají se dvě aplikační schemata - tzv. časné a pozdní přerušení gravidity.
V prvním případě se podávají estrogeny, tj. preparáty obsahující samičí pohlavní hormon. Jejich podání se liší u jednotlivých veterinářů, postačující jsou však aplikace 5 a 7 den po nakrytí. U těchto látek je zvýšené riziko následného vzniku zánětů dělohy, případně narušení krvetvorby poškozením kostní dřeně a z těchto důvodů jejich použití nedoporučujeme!
V případě pozdního přerušování gravidity se používá směs dvou hormonálních látek, která se podává ve 3 až 7 dávkách, od 27-30 dne březosti. Výhodou je aplikace jen fenám, u kterých je gravidita potvrzena sonografickým vyšetřením, prováděným standardně 25. den gravidity. Nevýhodou jsou vedlejší účinky spočívající ve zvracení, slinění, popř. průjmu, které se ovšem dají poměrně účinně tlumit.
Na závěr lze navrhnout tato řešení:
- pokud nechcete od své fenečky štěňata doporučujeme sterilizaci.
- došlo-li k nežádoucímu nakrytí a majitel počítá s dalším využitím feny doporučujeme donošení stěňat ( pokud je známý partner ), anebo sonografické vyšetření gravidity 25 den a při pozitivním výsledku pak hormonální přerušení gravidity.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama