Psincový kašel

25. června 2008 v 11:55 |  Nemoci psů
Podzimní období sebou přináší zvýšenou zdravotní zátěž nejen lidí, ale i psů a koček. V ordinacích veterinárních lékařů se ve větší míře objevují pacienti starší a pacienti s chronickými onemocněními, u kterých se toto onemocnění změní v akutní.
Co je pro toto období příznačné je zvýšený výskyt psích pacientů, jakéhokoliv věku, kteří trpí akutním onemocněním horních cest dýchacích. toto onemocnění se odborně nazývá infekční laryngotracheitida psů, mezi chovateli známé jako psincový kašel. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění psů, postihující hrtan, průdušnici a průdušky.V ojedinělých případech může dojít i k postižení dolních cest dýchacích.
Na vzniku tohoto onemocnění se podílí několik původců : Virus parainfluenzi, psí adenovirus, v některých případech herpesviry. K těmto virům se často přidružují bakterie, hlavně Bordetella bronchiseptica, popř. Mycoplazmata. Pes se nakazí tzv. kapénkovou infekcí- viry se dostávají do organismu inhalační cestou.Ve sliznici dutiny nosní , průdušnice a průdušek se pomnožují a oslabují slizniční imunitu.Po tomto oslabení dochází k infekci bakteriemi. ty se přichytávají na buňky sliznice horních cest dýchacích, snižují aktivitu řasinek a omezují schopnost bílých krvinek pohlcovat infekční agens.
Klinické příznaky onemocnění se projeví za 5 - 10 dní po nakažení.Intenzita onemocnění závisí na zastoupení virů a bakterií, na kondici a imunitní vybavenosti psa.Nejčastěji se toto onemocnění projevuje záchvatovitým kašlem, který může připomínat dávení a zvracení.Kašel bývá spojen s vylučováním různě velkého množství hlenu , výtokem z očí, ztíženým polykáním. Teplota nebývá až na vyjímky zvýšená.
I když většina případů infekční laryngotracheitidy odezní spontánně, je vždy lepší navštívit veterinárního lékaře.Důležitou součástí léčby je fyzický klid , zamezení štěkání, zvlhčování vzduchu a dostatečný přísun tekutin.U suchého, dráždivého kašle přistupujeme ke krátkodobému podávání antitusik ( látek kašel tlumících ).
Zdroj : HK Vet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama