Škrtavka u štěňat

25. června 2008 v 12:06 |  Nemoci psů
Škrkavka psí ( Toxocara canis) - v našich podmínkách se zcela určitě jedná o nejčastějšího parazita vyskytujícího se u psů, volně i v zajetí chovaných lišek.Kočka se tímto parazitem nenakazí.
U štěňat je nejčastější tzv. enterohepatopulmonální ( střevně jaterně plicní ) migrace. U starších jedinců ( většina autorů uvádí u psů nad 3 měsíce stáří) dochází k jiné tzv. somatické ( tělní ) infekci.Při ní se larvy dostávají přímo do velkého krevního oběhu, kde vznikají larvy, které se opouzdřují v různých orgánech v těle. Nejčastěji ve svalech, ledvinách , játrech, nervovém systému příp. i v jiných orgánech.
Hlavní podíl na velmi velkém rozšíření škrkavek u štěňat má tzv. transplacentární přenos , tj. přenos z matky na plod přes placentu v době gravidity. Feny , které jsou nakažené před začátkem gravidity mají somatické larvy uložené v různých orgánech v těle, hlavně v ledvinách. Zde tyto larvy přežívají v klidovém stadiu. Po zabřeznutí feny dochází k hormonální stimulaci klidových larev a jejich návratu do krevního oběhu. Čtyřicátý až padesátý den březosti přestupují přes placentu a dostávají se přímo do plodu.Larvy, které tuto migraci nestihly, zůstávají v orgánech a uplatňují se v dalších vrzích. Tímto způsobem se infikuje až 95 % štěňat. V těle plodu migrující larvy přecházejí do jater , kde zůstávají do porodu. Již za půl hodiny po porodu začínají larvy v plodu svoji migraci do plic. Zde se nacházejí za tři až šest dnů . Desátý den jsou prokazovány v žaludku a v počátečním úseku tenkého střeva, kde postupně dospívají.
Aby toho nebylo málo , mohou být nově narozená štěňata nakažena mateřským mlékem ( galaktogenně). Tento přenos nabývá vrcholu ve 2. až 3. týdnu po porodu a je to druhý nejčastější přenos z matky na potomky.
POZOR: Možný přenos na člověka!!!
Zdroj: HK Vet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama