Výcvik psa

20. června 2008 v 15:31 |  Výcvik info

Výcvik psa I.

Jak naučit psa základním dovednostem sedni, lehni, zůstaň, ke mně, štěkej,…. Vzhledem k tomu, že informací bude víc jak na jeden článek, budou články dva. V prvním se naučíme zvyknout psa na jméno, obojek, vodítko, náhubek a místo. A jak docílit přerušení nežádoucí činnosti Ale nejdříve se zastavíme u toho PROČ, KDY, OD KDY A JAK cvičit.

Proč cvičit
V tuto chvíli je v podstatě jedno, jak velkého psa a k jakým účelům jste si ho pořídili (společník, hlídač, lovec…). Když vyběhne ze dveří domu na rušnou ulici, když vběhne z auta do vozovky…., může ohrozit svůj i cizí život. Pokud někoho pokouše nebo zničí majetek, budete platit nebo dokonce budete soudně stíháni.
Tedy PRO ochranu zdraví psa, jeho okolí a pro ochranu majetku.

Kdy cvičit
Nejlépe, když jsme sami doma, v parku či v lese. Abychom nebyli ničím a nikým rozptylováni.

Kdy začít
S tréninkem začínáme v podstatě od prvních chvil, kdy si přineseme štěňátko či odrostlejšího pejska poprvé domů. Nejčastěji je to zvykání na jméno, na obojek, vodítko, spojování pamlsku s pochvalou (hodný), zvykání na hluk na ulicích, cizí osoby, přerušení nežádoucí činnosti, štěkání na povel…
Od 3 měsíce věku můžeme začít s chozením u nohy na vodítku, sedni lehni a s přivoláním.
Od 4 měsíce zvykáme na náhubek, odložení na místě, příp. přinášení předmětů a další.

Jak na to?
Délku cvičení zvedáme úměrně s věkem psa. 8 týdennímu štěněti bohatě stačí 10minut cvičení denně. Ročního psa můžeme trénovat i několik hodin.
Forem cvičení je několik. Nejčastěji se používá mechanická s chuťově dráždivou. Např. při přivolávání trháte vodítkem po přiběhnutí odměníte pamlskem.
Čeho si pes při výcviku všímá? Mimiky obličeje, povelu, síly a intonace hlasu, polohy rukou a nohou, příp. rychlostí pohybu, jaký při povelu děláte. Největší význam má váš hlas. Proto nezapomínejte rozlišovat intonaci povelů. Povel má vždy znít jako rozkaz. Tedy silně, důrazně či přísně.Pokud pes rozkaz nesplní, povel zopakujte, přidejte do intonace výhružný tón a zároveň ho fyzicky donuťte rozkaz splnit. Za splnění ho pochvalte pamlskem, pomazlením se slovem "hodný" nebo jiným, které si vyberete. Při chválení by váš hlas měl znít mile, přívětivě, laskavě, povzbudivě…
Zároveň je nutné místo, příp. pomocníky při výcviku měnit. Aby si pes povel nespojil jen s určitým prostředím a neodmítal v jiných podmínkách poslušnost.

Návyk na jméno
Návyk na jméno je jednoduchý. Štěně oslovíme jménem vždy, když mu neseme potravu, pamlsek, chceme-li si s ním hrát nebo ho chválíme. Pokud spojíme jméno s příjemným zážitkem, rychleji si zvykne.

Návyk na obojek, vodítko a náhubek
Než půjdete na nějakou větší vycházku, přivykněte štěně alespoň na obojek a vodítko. Obojek by měl být kožený. Na krku psa dostatečně volný. Podle velikosti psa by se nám pod něj měly vejít ještě 2-3 prsty. Příliš volný obojek by si pes mohl v nestřežené nebo vyhrocené chvíli přes hlavu stáhnout. Štěně zvykejte na obojek ve chvílích, kdy se zabývá hrou nebo jinou činností. Začínejte např. od minuty a délku postupně prodlužujte.
Na vodítko zvykejte podobně. Taky při hře, krátkých procházkách. Je důležité, aby jste s vodítkem zpočátku netrhali (budete-li chtít odvrátit psa od nežádoucí činnosti, zvolte při navykání na vodítko jiný postup). Nácvik opakujte několikrát denně vždy na krátkou chvíli a postupně prodlužujte dobu. U návyku na náhubek postupujte podobně.

Zvykání na místo
Cílem je aby stačilo říct pejskovi: "Na místo!", příp. ukázat rukou k pelíšku a pes se odebral na místo určení. Tento cvik je dobré provádět, když štěně není nabité energií. Nejlépe po výcviku, procházce či krmení. Psíka dáme na místo (do pelíšku) s povelem "místo". Pokud zůstane, pochválíme ho, příp. dáme pamlsek. Když odejde, znovu zopakujeme. Tento cvik není třeba nějak cíleně a často trénovat. Pokud žije pes v bytě, je třeba poměrně často, aby šel na místo. Postačí, když budeme důsledně vyžadovat, aby na svoje místo opravdu došel.

Přerušení nežádoucí činnosti
Nežádoucí činností je myšleno vše od ožužlávání nábytku, přes požírání výkalů, až po napadání cizích psů a osob. Nejčastěji používané povely? FUJ, PUSŤ, NESMÍŠ. Záleží na vašem výběru, jaké slovo budete používat. Můžete použít i hvízdání nebo cokoli jiného, co se vám zdá vhodné. Důležité je povel neměnit. Jinak by pro psa bylo obtížné pochopit, oč vám jde. To samozřejmě platí i pro ostatní cviky.

Když žije pes s vámi v domě, učí se tento povel celkem přirozeně. Určitě je tam pro něj spousta lákadel, která pro něj musí zůstat tabu.
Až je větší, vezměte ho nejlépe někam, kde ho budou nežádoucí činnosti lákat. Například cizí psi. Mějte ho na delším vodítku. Když bude chtít provést nežádoucí činnost, zavelte "fuj" a silně trhněte vodítkem směrem k sobě. Pokud neposlechne, zopakujte to s větší razancí a donuťte ho činnost opustit. Jakmile nežádoucí činnost přeruší, odměňte ho a pochvalte. Zpočátku můžete povel doprovodit i tlesknutím, aby jste získali větší pozornost psa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama