Výcvik štěněte

19. června 2008 v 15:01 |  Výcvik info
VÝCVIK ŠTĚNĚTE
S výcvikem je nejlépe začít, již den, kdy si svého psího kamaráda přivedete domů. Je třeba je naučit, aby se chovalo podle vašich pravidel, než si vytvoří pravidla vlastní. Všichni členové rodiny by měli štěně, které si zvyká nosit obojek a chodit na vodítku, často brát do ruky. Štěně se musí naučit jíst pouze ze své misky, spát ve svém pelíšku, přijít na zavolání a čekat na povel. Za skutečný výcvik by však měl být plně zodpovědný jen jeden člen rodiny.
Naučit se respektu
V novém domově se štěně musí naučit poslouchat všechny členy rodiny, kteří se s ním stýkají.
Naučit se čekat
Štěně se musí naučit, že lidé jedí dříve než psi, protože zaujímají dominantní postavení.
Lákadla
Při výcviku štěněte používejte raději lákadla v podobě potravy než tresty. Naučte je také, které činnosti má zakázány.
Pelíšek jako bezpečné útočiště
Neizolujte nové psí členy vaší rodiny od společnosti, protože psi jsou zvířata společenská a zvědavá. Vyhraďte štěněti pelíšek, který bude jeho vlastním územím, ale umístěte ho v rušné části domu, například v rohu kuchyně.
Lidé mají přednost
Psi se obyčejně tlačí do dveří jako první. Naučte štěně, aby počkalo, než dveřmi projdete vy, neboť tím vyjadřujete svou autoritu. Jestliže štěně tomuto postavení neporozumí, může být jeho výcvik obtížný.
Soukromé místečko
Vycvičte štěně, aby si vážilo toho, když je necháte samotné v kotci s hračkami. samotné je však zpočátku nechávejte jen krátce; v noci raději kotec přesěhujte do ložnice.

JAK PES UVAŽUJE?
Pes myslí velmi logicky, ale ve srovnání s člověkem jednodušeji. Psi jsou, stejně jako vlci, zvířata žijící ve smečce, která respektují svého vůdce a podřizují se mu. Jejich prvotním zájmem je přežití a pohodlí. Pro psa se přežití rovná potravě, což je výhoda pro výcvik. Pamlsku lze použít jako odměny, plní-li pes dobře úkoly. Při výcviku můžete využít také přirozené touhy psa po pohodlí, po hře a vlastním prostoru a těmito odměnami můžete oceňovat jeho spolupráci při tréninku.
Původní smečka
Chování domácího psa odpovídá chování vlka. Během řízené plemenitby lidé určité rysy vlčího chování zdůraznili a jiné potlačili. Bez ohledu na velikost a vnější vzhled je pes ve skutečnosti domestikovaný vlk.
Moderní smečka
Psi-domácí miláči- mají jen zřídkakdy možnost chovat se jako skutečná smečka. Vyjímkou jsou tažní psi, kteří však mají dva vůdce smečky- jednoho psího a jednoho lidského.
Ochota podřídit se
Jen málo psů chce být vůdcem smečky. Převažující většina se cítí v bezpečí a spokojená když ví, že smečku někdo vede. Výcvik štěňat k poslušnosti toto přirozené chování posiluje a učí štěňata poslouchat povely lidí.
Techniky přežití
Psi se stále učí a jejich mentální a fyzické aktivity směřují k přežití. Proto činnost, z níž má pes nějaký prospěch, například úspěšné slídění po ídle se bude stupňovat, pokud nezasáhnete nebudete jí předcházet.
Psi hledají pohodlí
psi mají rádi pohodlí sejně jako lidé. Jestliže štěněti dovolíte, aby sedalo na vašem křesle, bude se domníva, že je mu to dovoleno jednou pro vždy. Tomuto problému můžete předejít, poskytnete-li mu jeho vlastní pohodlný prostor.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama