Odčervení psa nervovým jedem nebo bylinami

8. srpna 2008 v 12:13 |  Nemoci psů

Odčervení psa nervovým jedem nebo bylinami

Psi jsou napadání kromě vnějších parazitů (blechy, klíšťata) také různými druhy vnitřních cizopasníků, kteří parazitují nejčastěji ve střevě, ale mohou se usadit i v dalších orgánech. Většina parazitů se přisává na sliznice, zakusuje se do nich a některé druhy červů se sliznicí také provrtávají. Tím vzniká prostor pro vstup různých infekcí do organismu psa.


Druhy vnitřních cizopasníků

Nejčastěji se u našich psů vyskytuje škrkavka psí (Toxocara canis), kterou mají téměř všechna štěňata a mladí psi. Dospělý pes může být také napaden škrkavkou a nebo některým z dalších parazitů jako jsou například: měchovec psí (Ancylostoma caninum), měchovec liščí (Uncinaria stenocephala) a nebo tenkohlavec liščí (Trichuris vulpis).

U psů žijících na zahradě, na dvorku, a u psů loveckých se někdy navíc vyskytují různé druhy pásovcových parazitů rodu ploštěnců známých jako tasemnice (Taenia teaniaeformis).
Například při napadení blechou, která je nositelem larválního stadia tasemnice a jejím pozřením se pes může nakazit tasemnicí psí (Dipylidium caninum). V oblastí s výskytem lišek pak můžeme počítat s obávaným červem tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis)

Jak se pes může infikovat


Prvním setkáním našich psů (štěňat) s vnitřními parazity bývá nejčastěji se škrkavkou psí ještě v těle svojí matky. Škrkavkou psí nebo jiným parazitem zatížená fena se pro ochranu vlastního zdraví (instinkt priority) zbavuje cizopasníků krevním oběhem do placenty a tím do organismů štěňat. Po porodu pak pokračuje zbavování se parazitů také prostřednictvím mateřského mléka.

Díky zvyku psů čmuchat nebo olizovat pachové stopy svých psích, tak jako i divoce žijících zvířecích kolegů venku na procházce se může stát, že pes přijme vajíčka parazita.
Červy infikovaný pes pak prostřednictvím exkrementů šíří miliony mikroskopicky malých vajíček těchto červů. Vajíčka mají velkou životaschopnost a proto jsou schopná infikovat další zvíře i po několika letech.
Oproti škrkavce nebo měchovci musejí tasemnice projít nejprve mezihostitelem a teprve v konečném hostiteli mohou následně pohlavně dospět, aby se mohli rozmnožovat. Mezihostitelem pro tasemnice jsou obvykle králík, ovce, prase, blecha a nebo například myš. Pes s oslabenou imunitou se snědením masa z těchto zvířat nebo celého mezihostitele může infikovat.

Obvyklé způsoby jak se pes může infikovat:

● Pozření červem infikovaného krmiva

● Slíznutí vajíček nebo larev červa venku

● Pozření masa mezihostitele (tasemnice)

● Infikace povrchem pokožky (larvy měchovce liščího)

● Štěňata se infikují od matky krví nebo mateřským mlékem.
Zjištění přítomnosti červů
Infikovaný pes zpravidla rozšiřuje svými exkrementy vajíčka červů nebo články tasemnice. Zda - li je pes infikován parazitem lze obvykle zjistit laboratorním vyšetřením vzorku jeho exkrementu na přítomnost vajíček (mikroskop nebo nasycený solný roztok). Nicméně stoprocentní jistotu, zda - li náš pes je nebo není začerven mít nemůžeme, protože jsou druhy červů, kteří nekladou vajíčka neustále a nebo ještě nejsou pohlavně dospělí.


Nebezpečí pro infikovaného psa

Přítomnost červů v zažívacím traktu psa zdravotně ohrožuje. Červy ve střevě jednak ubírají psovi živiny a jejich odpadní látky (z látkové výměny) pak navíc zatěžují jeho vnitřní orgány (játra, ledviny). Intensita možných zdravotních poškození je závislá na druhu a množství červů.

Masivní začervení může přivodit poškození střeva (ucpání, trhliny) s možným následkem smrti psa. Napadení určitými druhy červů, kteří migrují do jiných orgánů (plíce, ledviny, svaly) pak může způsobit škody také zde. Štěňata a mladí psi pak následkem silného začervení mohou být přibrzděni ve vývoji.

Symptomy nemocí ze začervení jsou bohužel obvykle nespecifické a často také z vnějšku těžko rozpoznatelné. Proto v zájmu zdraví psa a jeho rodiny ( infekční nebezpečí také pro člověka a především pro malé děti) je pravidelné odčervování rozumné. Rámcově mezi nejobvyklejší symptomy začervení psa patří:
● Nechutenství, slabost, špatná nálada

● Podezřelé až nemocné hubnutí

● Průjem nebo zvracení po jídle

● Vypouklé břicho

● Kožní problémy

● Ztráta lesku srsti

● Nervózní křeče

● Chudokrevnost

● Kašel
Jak často psa odčervovat
Budoucí psí mámy odčervujeme tři až pět dní před krytím a čtrnáct dnů před porodem. Štěňata odčervujeme (společně s matkou) ve dvou, čtyřech, šesti a osmi týdnech. Po společném odčervení mámy a štěňat pak samotná štěňata odčervujeme jednou měsíčně až do stáří půl roku.

Dospělé psy krmené převážně hotovými (průmyslově vyráběnými) krmivy doporučujeme odčervovat pravidelně 4 až 6 x ročně. Ostatní dospělé psy krmené z větší části pestrou výživou (doma vařená, lisovaná, syrová strava apod.) doporučujeme odčervovat cca 2 až 4 x ročně.


Další faktory pro volbu intenzity odčervování:

● Přírodě vzdálená výživa
● Stáří a zdravotní stav psa

● Spolužití většího počtu psů

● Pravidelný kontakt psa s hospodářskými zvířaty

● Bezpečnostní potřeby rodiny (nemoc, malé děti apod.)


Snížení rizika napadení cizopasníkyNapadení vnitřním cizopasníkem (začervením) jsou více ohroženi psi krmeni (z velké části) přírodě vzdáleným krmivem, které zpravidla časem způsobuje zlenivění střeva s následným vznikem hnilobného povlaku na střevních stěnách, který je živnou půdou pro škodlivé bakterie, plísně a vnitřní parazity (snížená imunita).
Například chovatelé, kteří krmí své psy zčásti nebo zcela jejich nejpřirozenější výživou BARF (syrové maso, kosti, zelenina) pozorují jen zřídka začervení svých psů vnitřními cizopasníky (začervení prakticky neznají).
Psi krmeni syrovou výživou (BARF) tráví rychleji (červy mají méně času se usadit) a hlavně mají žaludeční šťávy s hodnotou kyselosti pH méně než 1 (člověk pH 4 až 5). Tato kyselost zlikviduje v trávícím ústrojí škodlivé bakterie, plísně a také většinu běžných druhů vnitřních parazitů.
Informace o tématu syrové výživy našich psů můžeme prohlížet v samostatném článku: Výživa psa a jídelníček přirozené syrové stravy.


Možnosti odčervování (příroda / chemie)

Odčervovat svého psa můžeme dosud nejčastěji používanými chemicky vyrobenými preparáty (odčervovací tablety, spoty, pasty apod.), které zpravidla obsahují nervový jed. Aalternativně můžeme naše psy odčervovat na přírodní bázi (po vzoru vlka) s pomocí bylin a zeleninových extraktů.


Odčervení psa syntetickým preparátem

Standardní (běžně užívané) odčervovací syntetické preparáty obsahují zpravidla nervové jedy, které červy ve střevě usmrtí. Chemické (nepřírodní) látky však ve střevě poškodí i dobré bakterie a tím naruší rovnováhu střevní mikroflóry. Protože není zvýšena střevní motorika, tak organismus část mrtvol červů spolu s nervovým jedem stráví. Následkem je zatížení vnitřních orgánů (játra, ledviny) se zvýšeným rizikem onemocnění (alergie, kožní a kloubní problémy, rakovina a jiné).

Uměle vyrobené odčervovací preparáty po čase navíc způsobují resistence. Červy se nervovým jedům určitého složení přizpůsobí a přežijí. Často pak u chemických preparátů pozorujeme také symptomy vedlejších účinků jako je malátnost, průjem, zvracení, nechutenství apod. Shrnutí nebezpečí chemického odčervování:
● Otrava červů (ale i organismu) nervovými jedy

● Poškození nebo narušení střevní mikroflóry

● Resistence červů na syntetické preparáty
● Zatížení vnitřních orgánů (játra, ledviny)

● Zvýšené riziko alegií a kožních problémů

● Vedlejších účinky (malátnost, průjem, zvracení)
Odčervení psa přírodním produktem


Alternativou pro odčervování psů bez nervových jedů (bez chemie) na českém trhu je například přírodní doplněk výživy z bylin a zeleninových extraktů od firmy cdVet ContraWurm Hund (kontra červ pes), který obzvláště při napadení zažívacího traktu vnitřními parazity (začervení) napomáhá zlepšení příjmu živin.

Odčervovací byliny (ContraWurm) dodají střevům psa čistící byliny, které červy ochromí (dostanou křeč a pustí se střevní stěny). Zeleninové extrakty následně zvýší střevní motoriku a tím se pes červů spolu se střevním obsahem (dříve než pomine ochrnutí červů) zbaví.

Odčervovací dávka se podává dvakrát po sobě v rozmezí deseti až čtrnácti dnů. Vzorem pro recepturu tohoto přírodního produktu je vlk, který ví, že s pomocí určitých bylin se lze zbavit červů ve střevě.
Složení cdVet ContraWurm: Specielní bylinná směs cdVet receptury, zeleninové extrakty
Zdroj: baron.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Isabelka Isabelka | E-mail | 27. ledna 2016 v 10:21 | Reagovat

Zdravím, ve vašem článku jsem si nevšimla, zda je možné pejska odčervit wurmexem. Našla jsem ho totiž na internetu a taky na něj širokosáhlou debatu a tak jsem se raději chtěla zeptat, než bych pak našemu bobkovi přitížila. Díky

2 Evička Evička | 27. ledna 2016 v 11:32 | Reagovat

[1]: Isabelko, wurm-ex je jenom pro lidi. Pejskovi ho určitě nedávejte. Mohlo by mu to totiž narušit zažívání. Vy se s ním ale můžete úplně v pohodě odčervit. ;)

3 Isabelka Isabelka | E-mail | 28. ledna 2016 v 9:54 | Reagovat

[2]: A je to proti všem druhům parazitů, nebo je to jen na nějaký jeden specifický? Já jsem v tom totiž vůbec nevyznám a nechci v něčem udělat chybu, nebo to jen tak brát naslepo.

4 Evička Evička | 15. února 2016 v 10:23 | Reagovat

[3]: Je to proti všem parazitům, které máte v trávicícm ústrojí. Takže třeba proti nějakým tasemnicím nebo škrkavkám... Však wurm-ex zkuste (z toho se vám nic nestane) a uvidíte, jak vám bude.

5 Valerie Valerie | E-mail | 16. února 2016 v 10:12 | Reagovat

[4]: No nejen, že vám z wurm-exu nic nebude, navíc on i detoxikuje tělo. Takže já bych ho jednou za čas doporučila každému. :-P

6 Isabelka Isabelka | 17. února 2016 v 10:14 | Reagovat

[5]: A může wurm-ex i těhotná nebo kojící?

7 Valerie Valerie | 18. února 2016 v 9:35 | Reagovat

[6]: Tak to podle mě ne. Raději se ale zeptejte doktora. Samozřejmě je asi mnohem horší na dítě přenést parazity, než celé tělo očistit a detoxikovat.

8 Evička Evička | 22. února 2016 v 9:05 | Reagovat

[7]: Já jsem někde četla o detoxikaci těhotných a psalo se tam, že pokud jste už detoxikovala před těhotenstvím, tak by vám to nemělo nic udělat. Pokud ale teprve s tím začínáte, budou se všechny ty hnusné látky přenášet na vaše dítě. Proto je lepší s tím pak v těhotenství nezačínat a raději jít na vyšetření krve, zda vůbec červy v sobě máte.

9 Isabelka Isabelka | 23. února 2016 v 9:02 | Reagovat

[8]: Takže vlastně může, pokud už to brala před tím, že?! No tak to asik jo, protože ona to bere už nějakou dobu a na těhotenství to chtěla vysadit.

10 Evička Evička | 24. února 2016 v 10:06 | Reagovat

[9]: Raději ať to na těhotenství nevysazuje. Nemuselo by jí to totiž udělat dobře a tím tuplem ani jejímu děťátku.

11 Isabelka Isabelka | 25. února 2016 v 9:22 | Reagovat

[10]: Jako jak to myslíš, že by jí to neudělalo dobře? Jako ten wurm-ex je přece bez negativních účinků, ne?!

12 Evička Evička | 2. března 2016 v 9:37 | Reagovat

[11]: Jo, je to bez jakýchkoliv vedlejších účinků, ale toto jsem myslela spíš tak, že třeba posledních několik let to bere a teď by to vysadila. Najednou tělo přestane dostávat to, na co je tu dlouhou dobu zvyklé a ještě k tomu je těhotná, takže další neznámý stav. Proto je podle mě lepší to nevysazovat a brát to dál. Pro tělo je to totiž mnohem přirozenější.

13 Isabelka Isabelka | 3. března 2016 v 11:07 | Reagovat

[12]: Jo takhle! Jo tak to jo. Tak to určitě bude brát i nadále. My jsme s kámoškou spíše myslely, jakože zda to nemá skutečně nějaké negativní účinky přímo na miminko v bříšku?! Ale pokud je to takhle, tak to je v pohodě.

14 Evička Evička | 4. března 2016 v 10:52 | Reagovat

[13]: nene, wurm-ex nemá vůbec žádné vedlejší účinky, a to ani na  miminko v bříško, ani na děti, ani na dospělé. To je naprosto bezpečné a navíc vás to ještě vydetoxikuje a odčerví, takže vlastně super!

15 Sabina Sabina | 14. března 2016 v 8:06 | Reagovat

[14]: Zdravím, všimla jsem si tady vaší debaty, protože tento blog pravidelně sleduju. Chtěla jsem se zeptat - je ten wurm-ex i na odčervení zvířátek nebo je to jen pro lidi?

16 Evička Evička | 14. března 2016 v 8:52 | Reagovat

[15]: No wurme-x je jen pro lidi, ale neříkám, že by vám třeba váš zvěrolékař neřekl něco jiného. Je to klidně možné. Zeptejte se a uvidíte. Jinak je ale wurm-ex primárně určen hlavně pro lidi.

17 Roman Roman | 14. března 2016 v 9:24 | Reagovat

Zdravím, slyším tady o wurm-exu prvně. Nikdy jsem na něj v žádném obchodě ani v žádné lékárně nenarazil. Kde se teda dá koupit, kdybych si ho chtěl taky koupit?

18 Evička Evička | 15. března 2016 v 8:46 | Reagovat

[17]: No dá se koupit jen přes internet, proto jste ho nikde neviděl, ale je to jediný preparát na trhu, který odčervuje.

19 Roman Roman | 15. března 2016 v 13:28 | Reagovat

[18]: Mám možná všetečnou otázky, ale když je jediný, tak proč se wurm-ex neprodává právě třeba i v lékárnách apod.?

20 Evička Evička | 30. března 2016 v 8:40 | Reagovat

Sem napište komentář

[19]: Tak to netuším. Na to se spíše zeptejte přímo prodejce. Jinak ale nic jiného kromě wurm-exu na odčervení lidí skutečně neznám...

21 Sabina Sabina | 30. března 2016 v 9:39 | Reagovat

[19]: To mě taky zajímalo, ale evička má asik pravdu - více určitě bude vědět samotný prodejce. možná, že se jim to takto vyplatí. Kdo ví. Každopádně je wurm-ex dobrá věcička. Už jsme na ni slyšela spoustu chvály a taky nad tím zvažuju.

22 Terinka Terinka | 29. dubna 2016 v 15:07 | Reagovat

Též jsem o tom slyšela, ale ještě jsem se s tím nesetkala - dá se to vůbec koupit někde v obchodě?

23 Sabina Sabina | 29. dubna 2016 v 15:44 | Reagovat

[22]: No pokud vím dobře, tak ani ne - spíše na e-shopu nebo někde na internetu wurm-ex seženeš.

24 Terinka Terinka | 29. dubna 2016 v 16:06 | Reagovat

[23]: Aha to je škoda, protože v obchodě bych si koupila hned... Tomu poštovnému totiž moc nevěřím... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama