Přidávat psům ke krmivu doplňky výživy ?

8. srpna 2008 v 12:17 |  Výživa

Přidávat psům ke krmivu doplňky výživy ?

Mezi majiteli a chovateli psů je občas diskutováno téma, zda - li ke krmivu psům přidávat doplňky výživy a nebo nepřidávat. Zastánci dnešních "kompletních" krmiv (dovozci, výrobci, prodejci) svým zákazníkům vzkazují: "Je to kompletní a vyvážené krmivo a proto nedoporučujeme přidávat doplňky výživy". Patroni té či oné značky granulí pak ještě ve svých sděleních upřesňují "Toto krmivo obsahuje vše co váš pes potřebuje a proto nedoporučujeme přidávat žádná jiná krmiva nebo doplňky výživy".

Odvážným chovatelům, kteří (jak říkají zastánci kompletních krmiv) za vyvážené složení výživy svého psa převzali zodpovědnost, protože je krmí doma vařenou nebo syrovou výživou, tedy těm, kteří své psy krmí raději masem, zeleninou, těstovinami (tím co mohli při nákupu jasně identifikovat) pak zastánci "kompletních" krmiv sdělují nutnost doplňky výživy psům přidávat s dovětkem, že je velmi těžké tento druh výživy "vybalancovat".

Tento článek se nevěnuje zdravotním rizikům z uměle vyrobených vitamínů a syntetických minerálů, které se dávají do většiny doplňků výživy a do termicky extrudovaných granulí, protože mnozí z nás již znají rozdíl mezi vitamínem přírodním a uměle vyrobeným (mnozí z nás už vědí, že přírodu nelze nahradit). Tento článek se pouze snaží přispět k osvětlení příčin, proč v současných potravinách a krmivech pro psy již některé stavební látky chybí a jak je můžeme (v přírodní formě) našim psům efektivně doplnit.


V potravinovém řetězci chybí stavební látky

Tlak prodejních řetězců (a také zákazníků) na stále nižší ceny potravin a krmiv pro psy, spolu se snahou (zejména nadnárodních) zemědělců o co nejvyšší zisk vedou (na úkor kvality) k úsporám především (bohužel) na krmivech pro hospodářská zvířata. V potravinovém řetězci (rostlinná výroba, maso, mléko, vejce) tak varovně stoupá nedostatek pro organismus nepostradatelných stopových prvků, minerálních látek a vitamínů. Mezi aktuální příčiny chybějících látek patří zejména:
● Vyčerpaná zemědělská půda na které se pěstují hospodářské plodiny. V půdě je málo živin (minerální látky, stopové prvky).

● Genová manipulace krmných plodin pro hospodářská zvířata, která zrychluje růst (především) využitelných částí plodin. Nepříznivým následkem manipulace genů je však úbytek další části spektra minerálních látek a stopových prvků.

● Nepřirozená (nepřírodní) výživa hospodářských zvířat (aby maso rychleji přibývalo). Zvířata dostávají vědecky vybalancovaná "kompletní krmiva" (granule nebo krmné směsi) s umělými vitamíny a ochucovadli (aby jim to chutnalo) místo trávy (sena), na kterou je jejich trávící trakt přizpůsoben.
Poznámka: odsud přišel nápad prodávat tyto granule i pro psy.


● Nezdravé ustájení hospodářských zvířat a kuřat >> nadměrný počet zvířat v malém prostoru, absence slaměné podestýlky, absence výběhu na čerstvou trávu a na slunce.

Za této situace, kdy stavební látky chybí v zemědělských plodinách, v mase z hospodářských zvířat a tím také v potravinách a v krmivech pro naše psy je jedinou možností jak doplnit chybějící minerální látky, stopové prvky a vitamíny dodávat našim psům tyto nezbytně potřebné stavební kameny formou doplňků výživy, které pocházejí (z dosud nezdevastovaných) přírodních zdrojů.


Následky nedostatku stavebních látek u psů

Pro kompletní výživu buněk a tím pro bezchybnou funkci celého organismu psa (růst, udržování funkcí a odbourávání) musí pes prostřednictvím výživy přijímat přírodou definované stavební látky (druhy a množství v čase). Nedostatek nebo absence jediné stavební látky znamená pro organismus psa problém, který začne řešit.

Zpočátku tělo (ve stavu nouze) chybějící stopový prvek, vitamín nebo minerální látku přemístí z méně důležitých orgánů nebo tkání (srst, kůže) do orgánů životně důležitějších (srdce, játra, slinivka). Po vyčerpání nouzového řešení (není kde brát) se (dříve či později) nastartuje proces vedoucí ke zdravotním potížím.

Déle trvající nedostatek jedné nebo více stavebních látek pak v organismu vyvolává symptom nemoci. Neřešený problém nedostatku následně vyvolává řetězovou reakci dalších, dříve či později viditelných potíží s nespočtem dalších příznaků rozličných nemocí, které vedou ke snížené kvalitě života psa až ke zkrácení životní délky. Mezi nejčastěji pozorované příznaky a zdravotní problémy z nedostatku stavebních látek patří:
● Zhoršená kvalita srsti (línání, lámavost, lupy)

● Porušené nervy (agresivita, neklid, špatná koncentrace)

● Oslabená imunita a předčasné fyzické stárnutí

● Alergie a kožní problémy (svědění, drbání, ekzémy)

● Reprodukční problémy a vývojové vady štěňat

● Nedostatečná tvorba kloubních chrupavek a kluzných látek (Artróza)

● Nedostavěné kloubní jamky, nižší pevnost vazů >> vyosení kloubů (Displasie)Jaké doplňky výživy ke krmivu psům přidávat ?
Podle ověřené praxe praktických léčitelů zvířat je velmi důležité přidávat našim psům ke krmivům pouze látky, které v potravinovém řetězci skutečně chybí. V dnešních potravinách a krmivech díky vědeckému pokroku v zěmědělské a potravinářské výrobě (zisk, neprofesionalita) chybí: přírodní minerální látky, přírodní stopové prvky, přírodní vitamíny a esenciální mastné kyseliny.
Nejmenší deficit těchto stavebních látek má (nejpřirozenější) syrová výživa psa (maso, kosti, zelenina) a z hotových krmiv pak také (přírodě blízká) za studena lisovaná krmiva pro psy Fit-Croc. Tyto dvě formy výživy psa obsahují (ze stávajících) potravinových zdrojů nejširší možné spektrum (přírodních) stavebních látek a proto je při krmení psa těmito druhy výživy menší potřeba dodávat ke krmivu doplňky výživy.
Na základě velmi dobrých referencí od majitelů a chovatelů psů doporučujeme pro kompletní výživu buněk a tím pro bezchybnou funkci celého organismu podávat psům Mikro Minerál (čistě přírodní minerální látky, stopové prvky, vitamíny) a za studena lisované esenciální mastné kyseliny. Tyto přírodní produkty jsou výborná profylaxe pro psy zdravé a překvapivých výsledků dosáhneme u psů se zdravotními potížemi. Proto pro vyrovnání deficitů k hotovým krmivům (suchá, konzervy, kapsičky), k vařené stravě a také k syrové výživě BARF přidáváme tyto dva nejdůležitější doplňky výživy:

Minerální látky, vitamíny a stopové prvky

cdVet Micro Mineral je přírodní produkt z kvalitních (pečlivě vybraných) bylin, ovocných extraktů, kvasnic a mořských řas, který se plně osvědčil jako nejvhodnější širokospektrální dodavatel minerálních látek,
B + H vitamínů a stopových prvků.

Micro Minerál vyrovnává (kromě deficitů z jednostranné výživy) varovně stoupající nedostatek stopových prvků a minerálních látek, které chybí v potravinovém řetězci.
Obzvláště přírodní B + H vitamíny, Biotin, Kalcium, Jod a byliny posilují imunitní systém a přispívají ke zlepšení kondice organismu. Micro Minerál je ideální a velmi kvalitní doplněk každé výživy.

Složení:Zvápenatělé mořské řasy, hnědé chaluhy, sladové klíčky (vitamíny B1, B6, E), pivovarské kvasnice, extrakt z jader hroznového vína (vitamín E), bylinná směs cdVet receptury.


Esenciální mastné kyseliny

Potřeby organismu v oblasti esenciálních mastných kyselin pak efektivně doplňuje cdVet Nachtkerzenöl (Pupálkový olej) a nebo v originální kvalitě (z Egypta dovážený) cdVet Ägyptisches Schwarzkümmelöl (Olej z černuchy damašské), známý jako přírodní antiseptikum, který pomáhal již faraónům při prevenci a léčení mnoha chorob.

Oba tyto oleje pomáhají předcházet civilizačním chorobám a při řešení problémů spojených s těmito chorobami přispívají k rychlejšímu odeznění jejich příznaků (alergie, svědivost, záněty, kožní problémy).

Tyto dva oleje od firmy cdVet jsou zcela nesrovnatelné s běžnými oleji >> Jedná se o čisté oleje (100%) z kontrolovaných Bio-zdrojů lisované za studena (proto bez karcinogenů) podle DAB - Deutsches Artznei Buch (německá lékařská kniha).
Tyto funkční přírodní produkty můžeme prohlížet v oddělení Doplňky výživy pro psy umístěné v nabídce Barona Přírodní lékárna pro psy.


Kdy a jak často doplňky výživy psům přidávat ?

Optimální je přidávat psům do krmiva doplňky výživy v menších dávkách denně nebo alespoň dva až třikrát týdně. Jsou však životní situace, v kterých je intenzivnější přidávání doplňků výživy (minerální látky, stopové prvky, vitamíny a hodnotné za studena lisované esenciální oleje) v delším časovém období a ve větších dávkách mimořádně důležité. Zvýšenou potřebu příjmu doplňků výživy pak mají naši psi především v těchto životních fázích nebo situacích:
● Výměna srsti psa

● Při hárání a v době březosti

● V době kojení štěňat

● Vývojová fáze (štěně + junior)

● Poruchy látkové výměny

● Vyšší energetická potřeba psa

● Po nemoci nebo po operaci psa

● Při alergiích (kožní problémy, trávící potíže apod.)

● Při symptomech nedostatku (svědění, drbání)
● V seniorském věku našich psů

Jaké doplňky výživy ke krmivu psům nepřidávat ?

Velká část doplňků výživy (jsou obvykle ve formě tablet, pilulek či kapslí) se vyrábí z laciných plniv (hovězí kůže, zemní olej, kafilerní produkty) do nichž jsou následně přidány chemicky vyrobené umělé vitamíny, umělé minerály a jiné. Některé (zpravidla dražší) doplňky výživy s přidanými umělými látkami umí v organismu krátkodobě překlenout výrazný nedostatek.
Doplňovat organismu psa celé široké spektrum všech stavebních látek se tvůrcům (vědci) tablet či pilulek s umělými látkami nedaří (přírodu nelze nahradit). Proto doplňky výživy s umělými vitamíny a s umělými minerály pro dlouhodobé upevňování zdraví nejsou vhodné. Více informace o vitamínech nabízí článek Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny, který obsahuje tyto kapitoly:
● Vitamínové tabu

● Co je vitamín ?

● Co jsou přírodní vitamíny?

● Co jsou umělé vitamíny?

● Jak v krmivu poznáme umělé vitamíny?

● Obsahuje můj doplněk výživy umělé vitamíny?

● Vitamínový šok >> jak prospívají a kdy škodí

K termicky extrudovaným granulím, které již obsahují umělé vitamíny a umělé minerální látky pak doplňky výživy, které rovněž obsahují umělé vitamíny nepřidáváme (hrozí riziko předávkování). Proto (pravděpodobně) zastánci dnešních "kompletních" krmiv (dovozci, výrobci, prodejci) své zákazníky informují: "Je to kompletní a vyvážené krmivo a proto nedoporučujeme přidávat doplňky výživy".

Zdroj:baron.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama